Subject: 😍Jön a nyár! | Hírek és programok a Kortárs Építészeti Központból

Sétálj velünk a hétvégén!

Fedezd fel velünk Budapest egykori "éléskamráját", a Soroksári út környékét, ahol ma már csak átvitt értelemben zajlanak gőzerővel a fejlesztések, de azok annál meghatározóbbak a város élete szempontjából. Ha kíváncsi vagy rá, milyen építész szemmel a malmok rehabilitációja vagy éppen a Közvágóhíd átalakítása, akkor tarts velünk!

Regisztrálj ITT!

Hogyan rajzolódik ki a magyar építészet közös öröksége a legjobb hazai irodák szemszögéből?

Az Építészet és Nemzet programsorozat részeként egy különleges szakmai estére invitálunk, ahol egy kiállítás keretein belül mutatjuk be azt a több tucat egyedi plakátot, amelyeket az ország vezető építészirodái és szállítottak össze – tíz-tíz olyan alkotást választva ki, amely szerintük meghatározó a magyar építészeti kánon szempontjából.

A plakátok nemcsak személyes válogatások, hanem egyben közös gondolkodás eredményei is arról, hogy milyen épületek, terek és víziók alkotják a nemzeti építészeti identitást ma Magyarországon.

A kiállításon maguk az irodák is jelen lesznek, és 5 perces rövid bemutatókban mesélnek arról, hogy mit és miért válogattak be a plakátjukra.

Időpontok:

  • 2025. június 2. (hétfő), 18:00

  • 2025. június 19. (csütörtök), 19:00

Helyszín: Kortárs Építészeti Központ – Bartók Béla út 10–12.

További részletek a Facebook eseményben.

Miből építjük a jövőt? | Fenntartható anyagok, valós alternatívák, működő példák

A budapesti Cervantes Intézet és a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) Klímaplatform Programjának közös rendezvényén különböző szakmai hátterű építész és kivitelező szakemberek osztják meg tapasztalataikat arról, hogyan lehet a jövő építkezése egyszerre környezettudatos és megfizethető.

A beszélgetés apropóját az adja, hogy a Cervantes Intézet meghívására Budapestre látogat Gloria Pérez Álvarez-Quiñones, a madridi Eduardo Torroja Építéstudományi Intézet kutatója, aki a fenntartható, adaptív és energiatudatos építőanyagok nemzetközi szakértője.


Vendéglátóként három hazai szereplő csatlakozik hozzá, akik a magyar építési gyakorlatból kiindulva keresnek valódi, működő megoldásokat – nem jövőbe vesző víziókat, hanem olyan válaszokat, amelyek már ma is alkalmazhatók a kivitelezésben, tervezésben vagy ha valaki saját kezűleg vág bele otthona felépítésébe, felújításába.


További részletek a Facebook eseményben.

A Közösségi Kertek június elején is változatos programokkal várják látogatóikat.

Kisdiófa Kertben A Metropolitan Egyetem Integrált társművészeti kurzusának oktatói és hallgatói tartanak Asszociatív Prés-szótár készítő workshopot június 5-én 18 órától 20 óráig.

„A kertészkedés párbeszéd az élő anyaggal, üzenete van, emlékeket idéz. A kert összeköti művelője identitását a természettel, a hellyel, a közösséggel, vagy akár az elődökkel. A kertben felfedezhetjük saját természetünket, illeszkedésünket. A kert a kreativitás, az empátia, a türelem és a bölcsesség gyakorlótere, amely képessé tesz minket a világ újrateremtésére. A workshop során a kert szerepéről, identitás- és közösségformáló erejéről, a kerthez fűződő élményeinkről gondolkodunk egy asszociatív képes szótár létrehozásával.”

A workshopon a részvételt regisztrációval biztosíthatjátok magatoknak. A regisztrációról és a workshop részleteiről a Facebook eseményben tájékozódhattok.

Alfa Élhető Jövő Előadássorozat

Június 7-én, szombaton 16 órától 17 óráig folytatódik az Alfa Élhető Jövő előadássorozat a Kisdiófa Kertben. Ezúttal Rozendaal-Pandur Zsanett, a Sztyeppekert gazdasszonya lesz a vendégünk, aki a vízgazdálkodásról és a vízönellátásról beszél nekünk. A Sztyeppekertben csak annyi víz van, amennyi az égből hullik, Zsanett pedig okos növényesítéssel, árkokkal és víztározó tavacskákkal gondoskodik arról, hogy ez a víz elég legyen minden ott élő élőlénynek.

Június 7-én 10 órától 18 óráig a Kisdiófa Közösségi Kertben és a Kőris Közösségi Kertben is Nyílt Napot tartunk. Ezen a napon újra kinyitjuk a Kertek kapuit és szívesen mesélünk minden érdeklődőnek a közösségi kertészkedés fortélyairól. Mindkét Kertbe érdemes ellátogatni, mert a júniusi Nyílt Napon ajándék palántákkal is kedveskedünk a látogatóknak.

Neked melyik volt a kedvenc zöld udvarod? 🌿

Idén Budapest titkos zöld kertjeit fedeztük fel a Budapest100-on, és a bennük élő lakó- és kertközösségek történeteit ismerhettük meg. A nyitott házak hétvégéjén 65 házat jártunk be pincétől a padlásig, 11 közösségi kertet látogattunk meg, hallgattunk erkélykoncertet, ünnepeltünk napozóteraszon és közösen idéztük fel a múltat a város rejtőzködő zöld oázisaiban. Sétáltunk az első Budapest Fafesztiválon, és a szakmai napon is rengeteg értékes kapcsolódás és tudásmegosztás született.

Köszönjük az önkénteseinknek, a megnyitó házak lakóinak, az alkotóknak és szakembereknek, hogy hozzájárultak a fesztivál sokszínűségéhez!


Neked mi volt a kedvenc élményed?

Volt egy pillanat, amit szívesen megosztanál? Egy találkozás, fotó, vagy emlék, amit megőriznél a Budapest100 közös emlékezetében is?

Írj nekünk a budapest100@kek.org.hu címre – örömmel olvasnánk róla!

Támogass, hogy jövőre is találkozhassunk!

A fesztivál idei legnagyobb kihívása forrásainak előteremtése. A vállalati adományok mellett közel 500 egyéni adományozó segítségével tudtuk megvalósítani – bár kisebb költségvetésből, de ugyanakkora lelkesedéssel.

Még 1 500 000 Ft hiányzik, hogy teljes mértékben fedezni tudjuk az idei év költségeit.

Ha te is fontosnak tartod, hogy jövőre újra megnyíljanak a város rejtett értékei, kérjük, támogasd a Budapest100-at:

👉 Támogasd itt a fesztivált.

Köszönjük, hogy látogatóként és támogatóként is részese vagy ennek a városi közösségi ünnepnek! 

Életre kelt a régi Posta épülete – így telt a Budapest100 a Népszínház utcában

A Budapest100 hétvégéjén a RÉV8 és a BME Urbanisztika Tanszék csapatával belaktuk a Népszínház utca egykori Posta épületét, és egy hétvégére megtöltöttük élettel, közösséggel és izgalmas programokkal.

A térben koncertek szóltak – olyan különleges hangszereken, amelyeket helyi lomtalanításokon talált tárgyakból építettek a hallgatók - és bőven volt talpalávaló az utcán is. A gyerekek játékosan álmodták újra az utcát és megnyílt a “Népszínház mindennapok – egy utca életének megismerése felé” című kiállítás, amelyet BME építészhallgatók készítettek a környék megfigyelése alapján.


Hogyan lehetne még befogadóbb a Népszínház utca?

Ezen dolgozunk tovább partner szervezeteinkkel az InclusiveCity projekt keretében: a nyár elején építőtábort szervezünk a BME Urbanisztika Tanszék diákjaival és a RÉV8-cal az utcában, ahol közösen keressük a választ arra, hogyan tehetnénk még nyitottabbá, befogadóbbá a város leginkább multikulturális utcáját.

Ha szeretnél részt venni vagy csak hallani róla, hogyan alakul a projekt, kövess minket a KÉK, a RÉV8 és a BME Urbanisztika Tanszék Facebook oldalán!
Ha pedig ott voltál a POSTÁN a Budapest100-on, oszd meg velünk a kedvenc pillanatod!

Trust Your Architect! | AI különkiadás

Május 19-én, a Trust Your Architect! AI különkiadás első eseményén a kreatív ipar és a mesterséges intelligencia kapcsolatáról, kihívásairól, jövőjéről beszélgettünk szakértőinkkel 


Megvitattuk többek között, hogy tud-e eredetit alkotni az AI, kinek a munkája lehet veszélyben a mesterséges intelligencia térhódítása miatt a kreatív szakmákon belül, hasznos-e, ha egy szakdolgozat írásakor a ChatGPT segítségét kérjük, lehet-e az AI értéksemleges és vajon a mesterséges intelligencia elterjedése-e az utolsó nagy paradigmaváltás az emberiség életében

Meghívott vendégeink voltak Bognár Melinda, Krizbai Gergely - Krizbo és Misetics Mátyás. A beszélgetést Werk Zsuzsi moderálta

Ha nem tudtál élőben részt venni az eseményen, visszanézheted a teljes beszélgetést a KÉK YouTube-csatornáján: https://youtu.be/3gxYJoeU_ns?si=U8ZOb3Xzvt4of_pa


Június 11-én pedig jelentkezünk a mesterséges intelligencia témáját feldolgozó különkiadásunk második részével, ahol az építészet és AI kapcsolatáról fogunk beszélgetni. Részletek hamarosan!


Technológia:
GetResponse