Subject: Dags att boka -🍐🍎

Nyhetsbrev 2025-09-01

Hej TrÀdgÄrdsvÀn!


Jag blir sÄ glad nÀr jag tÀnker pÄ förra Ärets Àppelskörd sÄ jag lÄter bilden hÀnga med. Hur ser det ut för dig i Är, fÄr du frukt? Skriv och berÀtta! Jag fÄr nÄgra enstaka sÄ mina trÀd vilar absolut detta Är.


Jag och teamet vilar dock inte đŸ€—


Vi klipper hÀckar i september och beskÀr frukttrÀd. Vi har nÄgra tider kvar i september och fler i oktober. Jag gissar att vi hÄller pÄ en liten bit in i november sen blir det för mörkt och kallt.


Under hösten Àr det ocksÄ fint att plantera nya trÀd, buskar eller hÀckar.


Hur skall man tÀnka kring nÀr trÀden ska beskÀras? Jag brukar sÀga att Àldre trÀd som man helst inte vill ska bli sÄ mycket större med fördel kan beskÀras pÄ hösten. VÄra yngre eller nyplanterade trÀd fÄr Ä andra sidan en skjuts utav att beskÀras till vÄren.


Vill du ha hjÀlp med beskÀrning eller annat sÄ hör av dig sÄ lÀgger vi dig till listan!


Ha en sprakande fin höst!🍁🍂🍎


Varma hÀlsningar

Tove Madsen


ps. Du som har hĂ€ngt med mig ett tag vet att jag inte spammar mina kunder med mail, i bĂ€sta fall 2-3 gĂ„nger per Ă„r. Resten av tiden Ă€r jag ute och jobbar😊 Vill du Ă€ndĂ„ avstĂ„ mailen sĂ„ klickar du unsubscribe nedan. ds


Drevvikens TrÀdgÄrdstjÀnst

070 769 5487

www.blommaut.se



Powered by:
GetResponse